Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Badania profilaktyczne w kierunku tętniaka aorty brzusznej

Tętniak brzusznego odcinka aorty to groźna, zagrażająca życiu przypadłość, która często rozpoznawana jest dopiero podczas badań diagnostycznych. Na badania profilaktyczne, które będą wykonywane na terenie całego województwa, samorząd województwa przeznaczył w tym roku 100 tysięcy złotych. Na zgłoszenia do programu zostały juz tylko dwa dni.

Badania prowadzać będzie Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska w Bydgoszczy. Tętniak aorty występuje niemal sześć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Prawdopodobieństwo wystąpienia jest najwyższe po 65. roku życia.

- Zachęcam do skorzystania z możliwości wykonania takiego badania. Dzięki profilaktyce możliwe jest wczesne wykrycie tej groźnej choroby, co daje szansę na skuteczne zastosowanie odpowiedniej terapii – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku w Kujawsko-Pomorskiem przebadani zostaną mężczyźni w wieku 65 lat (czyli urodzeni w 1944 roku). Ponad trzy tysiące pacjentów zostanie poddanych badaniu USG, po którym zostaną zakwalifikowani do dalszego etapu badań profilaktycznych, bądź skierowani do lekarza specjalisty chirurgii naczyniowej.

Badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania tętniaka aorty brzusznej będą wykonywane w Bydgoszczy, Włocławku, Golubiu-Dobrzyniu, Szubinie, Rypinie, Ciechocinku, Żninie, Mogilnie i Wąbrzeźnie. W późniejszym terminie badania będzie można wykonać również w innych miejscowościach.

Zgłoszenia na badania będą przyjmowane w poszczególnych gabinetach lekarskich od 1 października do końca listopada.

Lista gabinetów lekarskich tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego