Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Barszcz Sosnowskiego

Wójt Gminy Lubanie w związku z pismem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 9 lipca 2015r. w sprawie usuwania barszczy kaukaskich (Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Mantegazziego) informuje Mieszkańców Gminy Lubanie, że mogą zgłaszać do tut. Urzędu  występowanie tych chwastów na naszym terenie do Sekretariatu Urzędu Gminy lub telefonicznie pod numerem tel. 54 2513312.

Barszcz Sosnowskiego występuje w rozmaitych zbiorowiskach roślinnych, głównie przekształconych przez człowieka, takich jak miedze, przydroża, odłogi, pola uprawne, pastwiska i łąki, w ogrodach i parkach oraz lasach. Najczęściej rozprzestrzenia się w miejscach porzuconych i nieużytkowanych przez człowieka, często wzdłuż rowów i w dolinach rzecznych, które stanowią główny szlak migracji.

Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 m wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach, są białe.

 Roślina, ta jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Prosimy rodziców, aby zwrócili uwagę gdzie bawią się ich pociechy oraz uświadomili im, jakie zagrożenie niesie ze sobą kontakt z tą rośliną.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!!!