Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Pod egidą Urzędu Gminy

Elżbieta Ślubowska (na zdjęciu) uczy języka polskiego i przyrody w SP Ustronie, dla której napisała chętnie śpiewany hymn. Absolwentka UMK w Toruniu, ale mieszka z mężem i i dwoma córkami we Włocławku. Wielkie znaczenie ma dla niej muzyka, uwielbia poezję śpiewaną, sama gra na gitarze, a swoją miłość do muzyki przekazuje córkom, którym poświęca wiele ze swoich wierszy.

Od wielu lat pisze poezję, lecz prawie nigdy nie miała odwagi dzielić się ze „światem” swoją twórczością, choć część jej dorobku poetyckiego była prezentowana w formie montaży słowno – muzycznych podobnie, jak teksty piosenek śpiewanych na uczniowskich festiwalach.

Dopiero od niedawna zdecydowała się upublicznić swoją twórczość. Jej wiersze prezentowane były m.in. na łamach prasy regionalnej oraz w almanachu „Twórcy regiony” wydawanego przez włocławski Nauczycielski Klub Literacki (NKL), którego jest członkiem.

W czerwcu br. E. Ślubowska została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ma legendę o Włocławku i zajęła na nim III miejsce. Swój debiutancki tomik poezji „Przywołuję myśli i wspomnienia” wydała w sierpniu br. pod auspicjami NKL oraz przy wsparciu kilku „dobrych duchów”, m.in. Urzędu Gminy Lubanie.

W swoich wierszach Elżbieta Ślubowska dotyka spraw życia codziennego, w których ukazuje wrażliwość kobiety i jak sama mówi - „Próbuję tworzyć pełną gamę nastrojów i doznań kobiet, bo jej psychika była zawsze bardzo bogata oraz tajemnicza – nawet dla mnie. Jednak nie stawiam sobie żadnych ram i barier tematycznych, bo lubię poszukiwania” - i jak łatwo zauważyć, w tych słowach tkwi sympatia poetki do twórczości pisarek dwudziestolecia międzywojennego.

Pani Elżbieta dużo miejsca poświęca w swoich wierszach problematyce macierzyństwa, a ogromną inspiracją są dla niej najbliżsi, którym zawdzięcza wiele w swoim życiowym optymizmie, ale nie tylko: - Mam ogromny szacunek dla kultury i kujawskiego folkloru – największego skarbu naszego regionu oraz niezwykłej przyrody, której cząstkę dostrzegam w przepięknym Ustroniu – powiedziała Elżbieta Ślubowska.