Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Gminne święto

6 września na stadionie LTP odbyły się dożynki gminne „Lubanie 2009”.Po mszy św. polowej,  celebrowanej przez ks. kanonika Mariana Jarosa, proboszcza miejscowej parafii, rozpoczęła się wyreżyserowana przez Jadwigę Kurant  część obrzędowa z tradycyjnym przekazaniem bochna chleba wójtowi Sławomirowi Piernikowskiemu,  który w okolicznościowym wystąpieniu powiedział m.in.:      - (...)Dziś   wszyscy z należnym szacunkiem i uznaniem myślimy o polskich rolnikach i ich ciężkiej pracy,  której zawdzięczamy chleb - staropolski symbol sytości i dobrobytu, chleb nasączony mozolną pracą i codzienną troską o innych oraz głębokim przywiązaniem do narodowej tradycji(...) Zmienia się Polska i zmienia się także nasza gmina, bo samorząd   na miarę sił i środków dokłada wszelkich starań, aby jak najmniejsze były różnice pomiędzy życiem w mieście, a na wsi. To m.in.  dlatego wyremontowano i ułożono drogi, jakże ważne dla wszystkich. Przypomnijmy, to między innymi 900 metrów w Kociej Górce, 740 metrów w Janowicach  i 1700 metrów łączące   Mikanowo B  z  Gąbinkiem, gdzie dla dopełnienia całości zadania ułożono chodnik dla pieszych o długości ponad 700 metrów i trzeba dodać, że droga, przy której biegnie nie jest gminną, a powiatową(...).

W części rozrywkowej  wystąpiła dziecięca grupa „Obłoczek” prowadzona przez Katarzynę Mrówczyńską z GOK Lubanie, zaśpiewał zespół „Siwy Włos” działający przy kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz młodzieżowy „BewiczBand” z lubańskiego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II.

Gromkimi brawami nagrodzono popisy artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze” z Chełmna, którzy w specjalnie przygotowanym programie żywiołowo przedstawili tańce i pieśni z różnych stron naszego kraju.     Przedostatnim punktem programu był występ zespołu „Balkan Ekspress”, a tegoroczne  dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Dimmers”.

Na zdjęciu: Mirosława Ciesielska i Radosław Kopaczewski - starostowie dożynek "Lubanie 2009"