Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Wakacje nie dla samorządu

Kończy się wakacyjna przerwa i zgodnie ze zwyczajem, 1 września we wszystkich placówkach oświatowych, w tym i na terenie gminy Lubanie zabrzmi dzwonek, obwieszczający początek roku szkolnego 2009/2010. Duże zmiany wokół swojej szkoły na pewno zauważą uczniowie SP Ustronie, gdzie zmienił się teren dziedzińca, na którym ułożono blisko 320 metrów kwadratowych kostki brukowej, pomalowano niektóre klasy i klatkę schodową. 

- Na te wakacje największy zakres prac zaplanowaliśmy właśnie w Ustroniu – mówi wójt Sławomir Piernikowski. - To prawda, że dzięki temu zarówno szkoła, jaki i przede wszystkim obszar przyszkolny nabrały innej jakości, a zakończenie robót dopełniło harmonogram przywracania świetności naszym placówkom oświatowym. Nie bez znaczenia jest bezinteresowna pomoc właścicieli firmy Plast – Mix”  z Janowic, którzy nieodpłatnie przekazali 300 kg farby, wykorzystanej przy robotach malarskich w SP Ustronie.

     Nie było wakacyjnej przerwy dla samorządu w trosce o poprawę infrastruktury drogowej  bo modernizacji poddano ponad 2000 metrów dróg gminnych.

- Dokładniej 2300 metrów, na co złożyło się 1600 metrów odcinka Mikanowo B – Gąbinek, na którym przeprowadzono gruntowny remont i ułożono nawierzchnię asfaltową oraz 700 metrów w Janowicach, gdzie przeprowadzono prace w takim samym zakresie, ułożono również 700 metrów chodnika dla pieszych w Gąbinku. Tę inwestycję sfinansowaliśmy w całości z własnych środków, chociaż leży on w ciągu drogi powiatowej nr 2609, łączącej Włocławek z Nieszawą. Dodam, że jeszcze w tym roku zakończymy  roboty na odcinku długości 1400 metrów w Zapomnianowie oraz przystąpimy do wykonania podbudowy drogi o długości ponad jednego kilometra w Bodzi - uzupełnia wójt S. Piernikowski.

Zmiany widoczne są również w budynku zajmowanym przez Urząd Gminy oraz inne podmioty. Zakończono  wymianę zdegradowanej i nieekonomicznej stolarki okiennej, a do wykonania pozostała część prac  przy odświeżaniu elewacji i co ważne, prowadzenie tych robót nie wpłynęło na styl funkcjonowania urzędu, a petenci mogli bez przeszkód załatwiać wszystkie niezbędne sprawy.

Okres letni pozwolił  na prowadzenie zabiegów konserwacyjnych w infrastrukturze melioracyjnej. Pracownicy w systemie robót publicznych na zlecenie Gminnej Spółki Wodnej oczyścili i udrożnili ponad pięciokilometrowy odcinek kanału zbiorczego Gąbinek – Kucerz oraz dwukilometrowy, pomiędzy Lubaniem a Kucerzem.