Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Radni o zaporze

Na dziś (piątek, 20 marca) zaplanowano XXIII sesję Rady Gminy Lubanie. W porządku obrad m.in. złożenie ślubowania przez Saturnina Kokowicza, radnego wybranego w wyborach uzupełniających, podjęcie uchwał o zmiany budżetu na 2009, zatwierdzenia planu rozwoju miejscowości Lubanie na lata 2007 – 2015 oraz przyjęcie stanowiska gminy Lubanie w zakresie budowy progu i modernizacji zapory na rzece Wiśle we Włocławku.

- Radni oraz mieszkańcy gminy z zainteresowaniem śledzą poczynania polskiego rządu i innych instytucji, w zakresie zabezpieczenia stopnia wodnego we Włocławku - powiedział wójt Sławomir Piernikowski. - Niestety, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy Włocławka i miejscowości przyległych do rzeki Wisły, do dziś polski parlament nie podjął oczekiwanych działań ani żadnych stosownych decyzji, a zapowiedzi budowy progu i gruntownej modernizacji stopnia wodnego są pustymi deklaracjami, nie popartymi analizami na przykład pod kątem możliwości ubiegania się o środki unijne. Niepokoją też opinie specjalistów, które jednoznacznie stwierdzają, że nawet remont zapory we Włocławku nie wyklucza możliwości wystąpienia katastrofy budowlanej o nieobliczalnych skutkach, które mogą dotknąć mieszkańców z miejscowości poniżej stopnia wodnego.

Dzisiejsza sesja w sposób korespondencyjny zbiega się z manifestacją, jaką zaplanowano w godz. 12.00 – 14.00 na parkingu przy włocławskim stopniu wodnym. Manifestacja ma być odpowiedzią na rządowe cięcia wydatków na ratowanie włocławskiej tamy przed grożącą jej katastrofą. Protestować będą społeczne komitety w Nieszawie oraz Wielkiej Nieszawce, a zapowiedzieli też mieszkańcy Wagańca, Bobrownik i innych nadwiślańskich gmin zagrożonych katastrofą zapory.