Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

W najstarszym sanktuarium i u dinozaurów

Tegoroczna czerwcowa, cykliczna już wyprawa lubańskich seniorów, skupionych w miejscowym Kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów prowadzonym przez Krystynę Piernikowską, wiodła tym razem do najstarszego w Polsce Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej koło Łobżenicy, położonego niemal w sercu regionu zwanego Krajną.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili również, otwarty w maju tego roku, JURAPARK w Solcu Kujawskim.
Nie przypuszczałam, że w Polsce jest aż ponad 300 samych Sanktuariów Maryjnych – powiedziała jedna z uczestniczek wycieczki. - Dotychczas wiem ze słyszenia jedynie o części z nich, a byłam niestety tylko w niewielu.
W Górce Klasztornej, oprócz XVIII w. kościoła z cudownym obrazem Mastki Bożej Góreckiej, źródełka oraz muzeum misyjno – etnograficznego, mieszczącego się w podziemiach kościoła, seniorzy przespacerowali się po Dębowym Gaju i wysłuchali historii Bractwa Dobrego Pasterza założonego tu w XVII wieku.
Duże wrażenie zrobił na uczestnikach wycieczki również park jurajski w Solcu      Kujawskim , gdzie na szlaku liczącej 2 kilometrowej ścieżki dydaktycznej rozmieszczono ponad 100 unikatowych okazów różnych gatunków dinozaurów.       Przy współpracy z naukowcami niejako wskrzeszono prehistorię i świat sprzed wielu milionów lat.

Oprócz tych ogromnych stworzeń w Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha znajduje się tysiące skamieniałości oraz rekonstrukcje zwierząt z minionych epok, z przedstawicielem epoki lodowcowej – mamutem.


Warto wiedzieć:
Góra Klasztorna to najstarsze, bo datowane na 1079 rok Sanktuarium Maryjne w Polsce. Leży na skraju Puszczy Nadnoteckiej. Opiekę od 1923 roku roztaczają nad nim księża - Misjonarze Świętej Rodziny. Od 24 lat wystawiane jest tu Misterium Męki Pańskiej, a od 1984 roku organizowany Festiwal Piosenki Religijnej "Maria Carmen".
Park Jurajski w Solcu Kujawskim otwarto w maju tego roku. Podstawową atrakcją jest tu dziś ścieżka dydaktyczna wiodąca pośród ponad 100 okazów dinozaurów żyjących miliony lat temu na naszej planecie. Znajduje się także Muzeum Ziemi oraz plac zabaw dla dzieci z kilkunastometrową zjeżdżalnią. W 2009 roku planowane jest otwarcie Parku Rozrywki.