Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Bogactwo wielkanocnego stołu

Pisanki, wypieki, szynki, pasztety i kiełbasy znalazły się na wielkanocnych stołach wystawionych w sobotę w toruńskim Dworze Artusa. Widzowie mogli skosztować tradycyjnych świątecznych specjałów.

W sobotę (15 marca) swoje przysmaki zaprezentowały panie z 19 kół gospodyń wiejskich z naszego regionu. Potrawy poświęcił ks. płk Marek Karczewski, proboszcz toruńskiej parafii garnizonowej. Licznie zgromadzeni torunianie chętnie próbowali tradycyjnych potraw.

- Największym powodzeniem cieszy się biała kiełbasa oraz drożdżowa baba, chętnie też sięgano po różnego rodzaju pieczone mięsa i dania w galarecie– mówi Genowefa Piernikowska, gospodyni z Lubania. - Wszystkie potrawy przygotowałyśmy według tradycyjnych przepisów, z których korzystały jeszcze nasze babcie. Stosunkowo młody w naszym regionie jest tylko zwyczaj przyrządzania na Wielkanoc domowej szynki.

Zachęcające do spróbowania potraw gospodynie w większości były ubrane w stroje ludowe. Widzowie mogli też podpatrzyć, jak dekorować świąteczne stoły – znalazły się na nich kwiaty, palemki wielkanocne, gałązki bukszpanu i chlebowe baranki. Obowiązkowo każdy stół był nakryty wykrochmalonym białym obrusem.

Przyrządzenie potraw zajęło gospodyniom kilka dni. - Działalność w kole wymaga czasu i sporej pracy. Na toruńskiej wystawie gościmy już ósmy raz, uczestniczymy także w podobnych imprezach w powiecie– mówi Genowefa Szatkowska z Kowala, która działa również w Radzie Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich.

Gospodynie przygotowują potrawy i występy artystyczne kilka razy w roku, m. in. z okazji dożynek.

W Dworze Artusa nie zabrakło w sobotę występów zespołów folklorystycznych z Kowala. Liszkowa i Zbiczna.

Wystawę zorganizowali: regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Urząd Marszałkowski.