20.10.2019 r. w GOK Lubanie odbył się V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej Nie lękajcie się. W przesłuchaniach konkursowych udział wzięło 96 osób. Laureaci wystąpili podczas koncertu galowego, który był hołdem i ukłonem w stronę św. Jana Pawła II, patrona SP w Lubaniu oraz Przedszkola Samorządowego w Lubaniu, honorowego obywatela gminy Lubanie. Jest to już piąta edycja tego wydarzenia, na które co roku przyjeżdżają wokaliści i soliści z różnych zakątków Polski. Nie przypadkowy jest termin, bowiem październik jest miesiącem, w którym obchodzimy Dni Papieskie.

Uczestnicy zmagali się wokalnie w podziale na trzy kategorie wiekowe dzieci i zespoły wokalne w wieku 10-13 lat, młodzież i zespoły wokalne w wieku 14-17 lat oraz osoby dorosłe i zespoły wokalne powyżej 18 roku życia. Oceniało ich dwuosobowe jury w składzie Michalina Skrabursa – zwyciężczyni 7. odcinka programu telewizyjnego „Szansa na sukces” oraz Marcin Majewski – wokalista, animator kultury, reżyser koncertów i spektakli muzycznych.

Koncert galowy otworzył recital Michaliny Skraburskiej. Następnie na scenie zaprezentowali się wybrani przez jury laureaci festiwalu. Publiczność zgromadzona na sali bijąc brawa miała wskazać kto otrzyma Nagrodę Publiczności. Pomimo dogrywki w oklaskiwaniu nie udało się wybrać jednej osoby, więc nagrodę otrzymali Bartosz Augustyniak z Sompolna i Joanna Kaczmarkiewicz z Czernikowa.

W Kategorii 10-13 lat pierwsze miejsce wyśpiewał Bartosz Augustyniak (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sompolnie, opiekun Karol Brzykcy). Drugie miejsce zdobyła Julia Mazanowska (Zespół Szkolno-Przedszkolny we Włocławku). Trzecie – Julia Wiśniewska (Radziejowski Dom Kultury, Radziejów, opiekun Karol Brzykcy) oraz Karolina Maćkiewicz (Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego, opiekun Małgorzata Janiszewska). Wyróżnienia Julia Walo (Brzeskie Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim, opiekun Tomasz Majchrzak), Wiktoria Augustyniak (Gminny Ośrodek Kultury w Lubaniu, opiekun Małgorzata Wenderlich), Amelia Rumińska (Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie, opiekun Małgorzata Janiszewska)

W kategorii 14-17 lat zwyciężył Michał Kamiński (I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, opiekun Marek Kamiński). Drugie miejsce zajęła Wiktoria Miłkowska (ZSK im. Ks. Jana Długosza Włocławek), Trzecie miejsce zajęły Julia Król (Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż nie”, opiekun Anna Dzwonkowska) oraz Zuzanna Worek (Czernikowo, opiekun Anna Dzwonkowska). Wyróżnienia Martyna Zielonka (Gminny Ośrodek Kultury w Lubaniu, opiekun Małgorzata Wenderlich), Deut Monika Trawicka i Laura Jeżewska (Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacja w Toruniu), Aleksandra Erdman (I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie)

Kategoria osoby dorosłe I miejsce Joanna Kaczmarkiewicz (Czernikowo), II – Paulina Kozłowska (Kruszyn), III – Kamil Michalski (LO w Radziejowie im. Władysława Łokietka).

Grand Prix festiwalu wyśpiewał Wojciech Kowalski (ZS Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku), który zaśpiewał „For behold, the people that walked In darkness Oratorium Mesjasza”,

Organizatorem festiwalu była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubaniu. Partnerami Urząd Gminy w Lubaniu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lubaniu. Festiwal jest finansowany z środków Fundacji „Anwil dla Włocławka” w ramach grantu „Ocalić od zapomnienia”.

Swoją obecnością zaszczyciła nas nieoceniona Pani Marszałek Aneta Jędrzejewska oraz radny powiatu włocławskiego Pan Mariusz Bladoszewski.

Dziękuję serdecznie organizatorom za profesjonalne przygotowanie i realizację uroczystości. To była prawdziwa uczta duchowa.


Wójt Gminy Lubanie
Larysa Krzyżańska