Urząd Gminy Lubanie informuje, że w związku z wystąpieniem ogniska ptasiej grypy na terenie gminy Kowal, prowadzone będą kontrole na terenie całego powiatu włocławskiego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włocławku. Aby uniknąć kar administracyjnych, prosimy wszystkich mieszkańców posiadających drób o pisemne zgłoszenie w trybie pilnym, ilości posiadanego drobiu do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Można to zrobić za pośrednictwem Urzędu Gminy Lubanie lub sołtysów. Zgłoszenia posiadanego drobiu trzeba dokonać nawet w przypadku posiadania 2 sztuk drobiu. Wzór zgłoszenia w załączeniu.
Na terenach wymienionych w Rozporządzeniu Nr 1/2024 z dnia 16 grudnia 2024r. Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włocławku obowiązują nakazy i zakazy wymienione w ww. rozporządzeniu. Rozporządzenie w załączeniu.
Na terenie Gminy Lubanie obowiązuje Rozporządzenie Nr 13/2024 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 25.10.2024 r. w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów m.in. włocławskiego.
Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby, zakazuje się:
1) utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że:
a) drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi; lub
b) drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem lub wodą przeznaczonymi dla drobiu;
2) gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych; chyba, że takie wydarzenia są organizowane i zarządza się nimi w taki sposób, że ryzyko przenoszenia wirusa przez potencjalnie zakażone ptaki na inne ptactwo jest ograniczone do minimum.
Na obszarze zagrożonym wystąpieniem choroby, nakazuje się:
1) odosobnienie drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami;
2) niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii   o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.
Nakazy i zakazy, nie dotyczą gołębi.