Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Z ARRIVĄ jednak dojedziemy do Kutna

Od niedzieli, 15 grudnia 2013 roku połączenia kolejowe na linii Toruń - Kutno obsługuje nowa firma - ARRIVA. Zastąpiła ona Przewozy Regionalne, które przegrały ogłoszony wcześniej przez Marszałka Województwa Kuj.-Pom. przetarg na obsługę wspomnianych wyżej połączeń osobowych. W związku z powyższym zmianie uległ również rozkład jazdy pociągów osobowych (patrz - strona internetowa www.arriva.pl rozkład jazdy, linia nr 420). To bardzo ważna wiadomość przede wszystkim dla  mieszkańców naszej gminy korzystających systematycznie (lub tylko sporadycznie) z połączeń kolejowych i wsiadających do pojazdów szynowych lub wysiadających z nich na stacji Lubanie.

Ważne dla podróżujących koleją                                                                                      

         Bilety na przejazd można zakupić w kasach i pociągach spółki, automacie biletowym (na stacji Włocławek-Zazamcze), w kasach Przewozów Regionalnych lub też za pomocą telefonu komórkowego (aplikacja moBILET). Zgodnie z obowiązującą do końca grudnia 2015r. umową o wzajemnym świadczeniu uslug przewozowych bilety na przejazd pociągami klasy 'Regio" Przewozów Regionalnych i firmy Arriva będą wzajemnie honorowane. Natomiast umowy takiej nie ma na przejazd pociągami spółki PKP "Intercity" w związku z czym nie są one ważne na pociągi osobowe Arriv-y. Ceny biletów na pociągi obsługiwane przez nowego przewoźnika miały nie być wyższe niż stosowane dotychczas przez Przewozy Regionalne. Jednak podrożały, i obecnie bilet normalny jednoprzejazdowy  z Lubania do Włocławka kosztuje 5 zł 30 gr., ulgowy (szkolny) - 3 zł 34 gr, zaś miesięczny (normalny) - 139 zł.  Brak podpisanego porozumienia w sprawie finansowania przewozów kolejowych pomiędzy samorządami województw: Kujawsko-Pomorskiego i Łódzkiego spowodował  iż do stacji Kutno pociągi osobowe kursowały tylko do końca grudnia 2013r.. Począwszy zaś od dnia 1 stycznia 2014r. można było nimi dojechać do granicy województwa tj. stacji PKP Kaliska Kujawskie. 

Z ostatniej chwili:

Od środy, 15 stycznia 2014r. połączenie Torunia z Kutnem ma być przywrócone. Arriva uruchomi 4 pociągi końcące i rozpoczynające trasę na tej stacji. W rozkładzie ma się też pojawić para pociągów obsługiwanych przez Przewozy Regionalne w relacji Łódź - Toruń.