Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Dostrzegać człowieka

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (PZERI) z upoważnienia Międzynarodowej Federacji Inwalidów Wojennych, Inwalidów Pracy i Cywilnych (FIMITIC) organizuje obchody Światowego Dnia Inwalidy, które w tym roku przebiega pod hasłem „Troska o człowieka niepełnosprawnego ważnym elementem społecznego działania”.

Działające w Lubaniu Koło nr 20 PZERI, jak co roku przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Inwalidy, organizując spotkanie, w którym m.in. uczestniczyli Małgorzata Głowińska, przewodnicząca Zarządu Okręgu PZERI, wójt Sławomir Piernikowski, Paweł Pilak, przewodniczący RG oraz członkowie i sympatycy koła.

- Celem obchodów jest pokazanie problemów osób niepełnosprawnych i podjęcie działań w trosce o umożliwienie funkcjonowania w społeczeństwie na przekór ułomnościom fizycznym bądź psychicznym na równi z innymi grupami społecznymi – powiedziała Krystyna Piernikowska (na zdjęciu), przewodnicząca Koła nr 20. – Połączenie wysiłków naszego koła, naszego samorządu oraz pomocy społecznej umożliwi uzyskanie pełniejszego obrazu potrzeb środowiska osób niepełnosprawnych i znalezienie skuteczniejszych sposobów pokonywania przeciwności losu.

Z wielu dostępnych danych i analiz wynika, że osoby niepełnosprawne borykają się z różnorodnymi trudnościami w codziennym życiu. Społeczna obojętność, brak pracy, bariery komunikacyjne często sprowadzają tych ludzi na społeczny margines, skazują na samotność i poczucie odrzucenia.

- Na szczęście takich zjawisk nie obserwuje się w gminie Lubanie, ponieważ współpraca koła PZERI z samorządem jest wzorowa, czego wszystkim gratuluję – oceniła Małgorzata Głowińska.