Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Lubanie folklorem stoi

Pod honorowym patronatem Edwarda Hartwicha, wicemarszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Leszka Dzierżewicza, burmistrza Ciechocinka przebiegały XXXVIII Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

W muszli koncertowej ciechocińskiego parku Zdrojowego wystąpiło 45 zespołów i kapel, które oceniało jury w składzie Jadwiga Kurant oraz Krystyna Pawłowska. W stawce uczestników bardzo dobrze wypadła prowadzona przez Katarzynę Mrówczyńską grupa „Koraliki” z lubańskiego Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie”, która w swojej kategorii zdobyła I miejsce, m.in. za nowatorskie i pełne wdzięku przedstawienie kujawskich zabaw dziecięcych. Równie wysokie oceny i II miejsce przyznano kapeli z Lubania, prowadzonej przez Romana Kozickiego.

W poszczególnych kategoriach nagrody zdobyli:

-Zespołu pieśni i tańca: I – nie przyznano, II – „Kujawy” z Radziejowa i „Wrzos” z Włocławka, III – „Kujawy Stare Bachorne” z Osięcin.

-Zespoły śpiewacze z akompaniamentem: I - „Gniewkowianie” z Gniewkowa, II - „Piotrkowianie” z Piotrkowa Kujawskiego i „Solecczanie” z Solca Kujawskiego, III - „Echo Lubrańca” z z Lubrańca, wyróżnienie - „Złota jesień” z Pakości.

-Zespoły śpiewacze a' capella: I – nie przyznano, II - „Na swojską nutę” z Sadlna i „Radojewiczanie” z Radojewic, III – nie przyznano, wyróżnnienie - „Złoty kłos” i „Kalinianki” z Sadlna.

-Kapele ludowe: I - „Kapela spod Kowala”, II – Kapela z Lubania i „Dębowiacy” Alfreda Łukaszewskiego, III - „Melodia” z Kowala, wyróżnienie - „Kujawy” ze Sławska Wielkiego.

-Widowiska obrzędowe – I – nie przyznano, II - „Kruszynioki” z Kruszyna, wyróżnienie - „Dębowiacy” z Sompolna.

-Zespoły dziecięce: I – Grupa „Koraliki” z Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie” z Lubania, II – Grupa dziecięca z Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka.

-Nagrody indywidualne: Natalka Górkiewicz i Krzyś Pasiński, dzieci z zespołu „Echo Lubrańca” z Lubrańca.