Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Centrum w przedszkolu

Aż 29 placówek przedszkolnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego otrzymało 34 specjalistyczne centra komputerowe Young Explorer, a jednym z beneficjentów jest lubańskie Przedszkole Samorządowe. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy Urzędu Marszałkowskiego z firmą IBM Polska oraz rozpoczęciu w 2008 roku realizacji „Programu Nauczania Początkowego IBM KidSmart”.

Jednym z ważnych elementów programu są szkolenia dla nauczycieli z zakresu prawidłowego wykorzystania oprogramowania edukacyjnego w nauczaniu dzieci. Szkolenia są prowadzone przez trenerów z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i we Włocławku, przeszkolonych wcześniej przez koncern IBM. Dzięki programowi KidSmart nauczyciele zyskują możliwość zrozumienia zasad wprowadzenia nowoczesnych mediów do procesu nauczania oraz efektów, jakie możemy osiągnąć poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu dzieci.

„Program Nauczania Początkowego KidSmart” wspiera nauczanie dzieci w zakresie matematyki i nauk przyrodniczych oraz uczy myślenia logicznego dzięki wykorzystaniu nowoczesnych centrów komputerowych Young Explorer, a poprzez wprowadzenie elementu nowości i zabawy pozwalają one dzieciom zdobywać nowe doświadczenia w atrakcyjny i przyjazny sposób. Dzięki udziałowi w programie, dzieci już we wczesnych latach uczą się jak mądrze korzystać z komputera. Kształtuje to w nich odpowiedzialne podejście do wykorzystania najnowszych technologii w późniejszym życiu. Celem programu jest również walka z wykluczeniem cyfrowym, dlatego centra komputerowe przekazywane są głównie do miejscowości o utrudnionym dostępie do nowoczesnych technologii – powiedziała Małgorzata Walczak, dyrektor lubańskiego przedszkola.

Korzyści z włączenia nowoczesnych metod w proces nauczania są niewątpliwe. Według ekspertów z Cambridge University i London University, program wykazuje pozytywny wpływ na rozwój dzieci, szczególnie w zakresie doskonalenia umiejętności współpracy z innymi dziećmi, kreatywnej zabawy i rozwijania zdolności koncentracji. Ostatnie badania wskazują także na jego szczególną efektywność w przypadku pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.