Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Kujawy w książce

Z inicjatywy Dobrzyńsko – Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Urzędu Gminy Lubanie i Urzędu Miasta Włocławek ukazała się książka Jadwigi Kurant, zatytułowana „Radosne dzieciństwo. Gry i zabawy kujawskich dzieci”.

Jadwiga Kurant jest wielką miłośniczką i znawczynią ludowej tradycji, z której czerpie w pracy lubańskiego Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie”, pełniąc w nim obowiązki kierownika artystycznego i choreografa.

W sali włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena odbyło się spotkanie, na którym pani Jadwiga wskazywała najważniejsze aspekty książki.

- Starałam się zawrzeć w niej opisy gier, zabaw i typowych zajęć kujawskich dzieci, z których wiele przetrwało do naszych czasów w niezmienionej formie, inne zostały wzbogacone o nowe treści, gwarę, a jeszcze inne znajdziemy jedynie w zapiskach badaczy regionalnych lub etnografów w XIX i XX wieku, do których należy Oskar Kolberg, Roderyka Lange czy Łukasz Gołębiowski – mówiła Jadwiga Kurant.

Warto dodać, że to kolejna książka tej autorki i jest swoistą kontynuacją cyklu, poświęconego naszemu regionowi, bowiem już wcześniej ukazała się inna, zatytułowana „Folklor taneczny Kujaw. Taniec ludowy”.