Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Tradycja na wyciągnięcie ręki

Gminny Ośrodek Kultury w Lubaniu jest placówką, w której prowadzone są szerokie działania na rzecz ocalenia tradycji i zwyczajów ludowych. Bez wątpienia swoistą wizytówką GOK-u jest Zespół Folklorystyczny “Kujawy Nadwiślańskie”, w skład którego wchodzą różne wiekowo grupy oraz kapela ludowa. Dobra praca opiekunów: Jadwigi Kurant, kier. artystycznego, choreografa i reżysera, Romana Kozickiego, kier. muzycznego, oraz  Katarzyny Mrówczyńskiej sprawiła, że zespół wielokrotnie zdobywał laury na ogólnopolskich, regionalnych i wojewódzkich festiwalach i przeglądach:

- Wszędzie tam, gdzie mieliśmy przyjemność występować obserwowaliśmy żywiołowe wręcz reakcje publiczności  na prezentowane programy, w których zawarte są pieśni, przyśpiewki, tańce, a nawet scenki rodzajowe, pokazujące obrzędy i zwyczaje znane przed wieloma laty w naszym regionie –wspomina Krystyna Mrówczyńska, dyrektor lubańskiego GOK – u.

Co zatem decyduje o tak wielkiej popularności “Kujaw Nadwiślańskich”?  Być może to, że w każdym z programów nie brakuje zrekonstruowanych i odtworzonych barwnych strojów kujawskich, autentycznych rekwizytów, które do GOK-u przynoszą mieszkańcy gminy Lubanie, a może dźwięczna kujawska gwara, której pełno w każdym z punktów występu?

 -Chcemy dać możliwość bliższego kontaktu z “Kujawami”, dlatego do przedszkoli, szkół i innych grup zorganizowanych kierujemy zaproszenie do udziału w naszych “Żywych lekcjach folkloru” - mówi Krystyna Mrówczyńska. - W ciągu 90 minut pokażemy i omówimy między innymi najważniejsze aspekty tradycji ludowej, z tańcem, przyśpiewkami i gawędami na czele i zapoznamy z bogatymi kronikami oraz materiałami filmowymi z życia Kujaw.

Wszelkie informacje w sprawie udziału w “Lekcjach” pod numerem telefonu (54) 251 33 13.