Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Będzie boisko

26 marca odbyła się XV sesja Rady Gminy Lubanie (na zdjęciu), na której radni podjęli uchwałę dotyczącą zabezpieczenia środków finansowych na przystąpienie do budowy kompleksu sportowego w ramach ogólnopolskiego programu “Moje boisko – Orlik 2012”.

W tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 180 mln zł na dofinansowanie budowy w gminach ponad 500 boisk. Z deklaracji marszałków, którzy współfinansują budowę obiektów, wynika, że najwięcej boisk powstanie w województwie dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim, a Urząd Marszałkowski w Toruniu przygotował listy gmin na Kujawach i Pomorzu, w których powstaną boiska w 2008 r. i latach późniejszych.

-Wszystko dzięki ministerialnemu programowi budowy kompleksów sportowych, umożliwiających uprawianie różnych dyscyplin sportowych, przez wszystkie grupy wiekowe na bezpiecznych, nowoczesnych, europejskich boiskach sportowych, a program “Moje boisko – Orlik 2012” ma na celu nie tylko promowanie kultury fizycznej i sportu w Polsce, ale także wyrównywanie szans społecznych, szczególnie w małych, polskich miejscowościach - mówi wójt Sławomir Piernikowski.

W ramach projektu  zakłada się budowę głównego boiska piłkarskiego o wymiarach 30 x 62 m (pole gry 28 x 57 m) oraz boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 30 x 44 m, przeznaczonego do uprawiania piłki ręcznej, siatkowej, koszykowej i tenisa, a dopełnieniem będzie  budynek sanitarno - szatniowy i ewentualnie plac zabaw oraz 6 słupów oświetleniowych dla potrzeb głównego boiska piłkarskiego, doświetlających jednocześnie boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. Szacuje się, że  koszt budowy kompleksu nie przekroczy 1 miliona złotych.

-Ustalono udział poszczególnych podmiotów, partycypujących w realizacji przedsięwzięcia, i na tej podstawie jedną trzecią wartości kosztorysowej pokryją odpowiednio Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski i nasza gmina  - powiedziała Grażyna Pruchnicka, skarbnik gminy.

Zgodnie z harmonogramem wkrótce rozpoczną się pierwsze procedury przetargowe, a rozpoczęcie lubańskiej inwestycji planowane jest na przełomie czerwca i lipca br., natomiast zgodnie z wymogami ogólnopolskiego projekty budowa kompleksu w gminie Lubanie musi być zakończona przed 31 grudnia 2008 r.