Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Kolejowe zakusy

PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Toruniu powołały komisję, której celem jest rozpatrzenie możliwości likwidacji przejazdu kolejowego w km 72,548 linii Kutno – Piła: - Przejazd znajduje się w ciągu drogi gminnej Siutkówek-Włoszyca, i trudno sobie wyobrazić, że choć niestrzeżony, znalazł się w kolejowych planach likwidacji lecz mam nadzieję, że wszystkie argumenty będą wystarczającymi, aby odwieść od tego zamysłu niezrozumiałego dla nas, mieszkańców - mówi wójt Sławomir Piernikowski.

12 marca sporządzono notatkę z pracy komisji, w której znalazły się następujące, trafne spostrzeżenia: przez przejazd przebiega asfaltowa droga gminna, którą nie tylko kursuje autobus  dowożący młodzież i dzieci na zajęcia do szkoły podstawowej i gimnazjum w Lubaniu, a samo oznakowanie  informująca o przejeździe jest właściwe. Nasuwa się również wniosek, że przejazd powinien być wyposażony choćby w sygnalizację świetlną.

- Te argumenty są istotne, lecz najważniejszym jest fakt, że droga Siutkówek-Włoszyca jest jednym z niezbędnych ogniw infrastruktury, zapewniającej właściwe funkcjonowanie transportu i ułatwiającego życie mieszkańcom gminy, dlatego nie wyrażam zgody na likwidację  i skorzystam z wszystkich możliwości, aby przejazd nie zniknął z naszej gminnej mapy drogowej.- uzupełnia S. Piernikowski.

W ciągu doby linią kolejową Kutno-Piła przejeżdża przez gminę  Lubanie ponad 50 pociągów, a w czasie wakacji liczba ta zwiększa się o kolejne kilkanaście składów. W gminie jest siedem przejazdów kolejowych i miejmy nadzieję, że tak pozostanie.