Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Samorząd w trosce o zdrowie

W lutym 2000 roku w Paryżu odbył się Światowy Szczyt Walki z Rakiem, na którym dzięki staraniom Federico Mayora, ówczesnego dyrektora generalnego UNESCO oraz Jacquesa Chiraca, prezydenta Francji, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, który w różnych formach obchodzony jest corocznie 4 lutego. W tym roku w tę szeroką akcję włączyła się gmina Lubanie.

Pod koniec stycznia br. do Urzędu Gminy Lubanie wpłynęła informacja o wspólnym przedsięwzięciu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Włocławku oraz bydgoskiego Centrum Onkologii, które w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem zaproponowały kobietom udział w akcji edukacyjno – profilaktycznej. Głównym celem akcji było zaproszenie na bezpłatne badania ginekologiczne i mammograficzne, które przeprowadzano w Bydgoszczy:

  - Nie ogłosiliśmy tego faktu w gminie, ponieważ zdecydowaliśmy się uprościć naszym mieszkankom udział w tych bardzo ważnych badaniach bez konieczności dojazdu do Bydgoszczy, a taką szansę umożliwiało przeprowadzenie ich u nas, w Lubaniu  – mówi Jadwiga Bylicka z Urzędu Gminy.

Wystosowano pismo, które w formie kurendy dotarło do wszystkich wsi sołeckich w gminie Lubanie.

- Nie jest truizmem mówić, że badania ginekologiczne kobiet stwarzają szansę ochrony zdrowia przed groźnymi chorobami nowotworowymi, a badania diagnostyczne powinny być wykonywane przynajmniej raz na dwa lub trzy lata i można je przeprowadzać bez odrębnego skierowania bezpłatnie w każdej przychodni, która działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – powiedział dr Józef Dziedzic (na zdjęciu) z Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w bydgoskim Centrum Onkologii. - Cieszy, że w Lubaniu z możliwości badań skorzystało ponad sześćdziesiąt kobiet i pozostaje mieć nadzieję, że była to jedna z form zmieniających świadomość, a przede wszystkim eliminująca nieuzasadnione obawy czy wstyd przed lekarzem – ginekologiem.